Backlink Nedir? Backlink Nasıl Kullanılmalıdır?

'Web Eğitim' forumunda admin tarafından 8 Şub 2018 tarihinde açılan konu

 1. admin

  admin Administrator Site Yetkilisi

  Backlink Nedir ?
  Backlink, webmaster kişiler tarafından sürekli kullanılan İngilizce bir kelimedir. Bu kelimenin çeviri tarafından Türkçe diline çevirisi geri bağlantı şeklindedir. Backlink kelimesinin açıklaması ise bir siteden diğer siteye verilen bağlantıların tümüne denir. backlinkin çeşitli türleri vardır bu türler backlink kalitesini ölçmemize yarar. Yazımın devamında bu türleri, backlinkin nereden alınacağını, backlink kullanmanın faydalarını göreceğiz.
  Öncelikle geri bağlantı türlerini tanıyalım...
  1-DoFollow Link
  Takipli link olarak görülür. Bu tarz link veren siteler verdiği siteden sorumludur ve ona kefil olurlar. Değerli bir backlink türüdür kaliteli bir siteden alınması durumunda sitenize çok şey katacaktır.
  2-NoFollow Link
  Takipsiz linktir. Bu linki veren site verdiği site hakkında sorumluluk almak. Kalitesiz bir backlink türüdür fakat sitenizi sıralamada yine de yükseltecektir.
  Backlink Almanın Faydaları
  Yukarıda verilen tabirleri öğrendikten sonra backlink almanın sitemize ne katacağını bilmemiz gerekir. SEO açısından en önemli kriter link alış verişidir. Arama motorları sitenizi sizin övmenizi pek önemsemez fakat sizin sitenize bir başka kaliteli siteden link çıkışı olursa arama motoru botları sitenizi değerli ve otoriter bir site olarak görecektir.

  Sizin sitenize verilen linkler Google, Yandex gibi dev firmalar tarafından çok önemsenir. Özellikle sıralamada yükselmek için rakip siteden alacağınız stratejik backlink türleri sizi sıralamada tavan yaptıracaktır.
  >>> Youtube'dan Backlink Nasıl Alınır?
  Anchor Metin Nedir ve Nasıl Kullanılır ?
  Diğer sitelerden geri bağlantı alırken en çok dikkat edeceğimiz noktalardan biridir. Anchor text (metin) linkinizin kullanıcıya nasıl gözüktüğüdür. Bir başka deyişle üzerine tıklanılabilen metindir. Örnek vermek gerekirse ehliblog.com normal bir linktir fakat Ehli Blog anchor text kullanılmış bir linktir.

  Peki bu tür link kullanmanın faydaları nelerdir ? Öncelikle arama motoru botları siteyi tararken bu linke rastlayacaklar ve bu linke Ehli Blog denildiğini görecekler ve kendilerince bir algoritma oluşturacaklar. Bu linke Ehli Blog deniliyorsa arama motoruna Ehli Blog yazılınca bu link çıkarılsın gibi bir algoritma geliştireceklerdir.

  Sıralamada yükseltmek istediğimiz siteyi Anchor text kullanarak diğer sitelerde paylaşırsak anahtar kelimemizde ilk sayfaya kadar gelebiliriz.
  Tavsiye Yazı: Blogunuz İçin Bedava Backlink Kaynakları
  Backlink Nerelerden Alınır ?
  Backlink her siteden alınır fakat kaliteli sitelerden backlink almak sitemizi yükseltecektir. Google 2017 yılında algoritmalarını güncellediğini ve yeni sistemler ile birlikte gereksiz backlinklerin önüne geçeceğini duyurdu. Bu yüzden amaçsızca her siteden backlink almak sitemizi yukarıya değil aşağıya çekecektir.

  Link alabileceğimiz siteyi öncelikle küçük bir incelemeye almalıyız. Alexa gibi sıralama sitelerinde durumlarına bakmalıyız. Özellikle Alexa'da 1 milyondan daha düşük sıralamada olan sitelerden alacağınız linkler sitenizi yukarılara taşıyacaktır.

  Link alabilmek için öncelikle sitemize uygun çeşitli forumlarda üyeliklerimizin bulunması gerekir. Forumlardan alacağınız linkler size hem ziyaretçi kazandıracaktır hemde sıralama kazandıracaktır. Okuduğunuz bloglara yorum yapmak size çok kolay bir şekilde backlink kazandıracaktır.

  Linkedin, Pinterest gibi sosyal ağlar Dofollow link vermektedir. Mümkün olduğunca bu adreslere kayıt olup sitemizi eklemeliyiz.